ZMENA ÚROVNE ICH AKTIVITY
Zmena úrovne aktivity môže naznačovať nepohodlie. Mačky môžu byť menej aktívne a spať viac hodín, než kedysi. Napäté, artritické mačky sa môžu zdráhať zmeniť pozície alebo už nevyskočia na vysoké miesta. Naopak, mačky sa môžu stať aktívnejšími: nepokojnými, opakovane sa budia a zaspávajú a sa zdá, že si nemôžu nájsť pohodlie.
SAMOMRZAČENIE
Zatiaľ čo mnoho ľudí pripisuje hryzenie a lízanie s alergiami, domáce zvieratá ktoré ich niečo bolí často opakovane lížu a hryzú svoje bolestivé miesta. Môžu to robiť tak často, že spôsobujú sekundárne traumu na svoje telo vo forme kožných infekcií a vypadávanie srsti.
ZVUK
Väčšina z nás vie, že syčiaca alebo vrčiaca mačka je nešťastná mačka, ale viete, že mňaukanie môžu sprevádzať aj bolesť? Niektoré mačky pradú, keď sa boja alebo sa zrania, a to nie vždy naznačuje spokojnosť. To platí najmä pre mačky s ľahkou alebo jemnou osobnosťou.
POSTAVA
Mačky robia verziu „malého starého človeka“, keď sú ztuhlé; chodia veľmi starostlivo a vyhnú sa bežným atletickým skokom, ktoré sme zvyknutí vidieť. Mačky s bolesťami brucha môžu mať zakrúžený chrbát a držia si brucho v ochrannom postoji. Možno si tiež všimnete, že mačka chráni určitú oblasť svojho tela, nechce sa ho dotknúť ani poškriabať. Môžu tiež sičať alebo váhať, pred tým ako sa dotknú boľavej strany.
VÝRAZY TVÁRE
Priznávam, že výraz tváre môže byť ťažké zistiť pri mačke, ale niektoré výrazy môžu naznačovať bolesť alebo nepohodlie. Vo všeobecnosti sa objavuje pohľad do neznáma alebo taký zamyslený pohľad. Mačky v bolesti môžu mať rozšírené zorničky – časť stresovej odozvy v tele. Na rozdiel od psov, mačky zvyčajne nedychčia. Ak spozorujete, že Vaša mačka začne rýchlo dychčať, hlavne keď je v pokoji, ihneď vyhľadajte lekára.
Dúfam, že sme Vám aspoň trochu pomohli a možno dokonca zachránili život Vašej mačke.